Nasihatler..

Cuma, Ekim 01, 2010


 Bu günlerde  fark ettiğim olaylardan yola çıkarak nasihatler aktarmak istiyorum;
* Sabahları erken kalkıyorsanız, ''öff erken kalkmaktan nefret ediyorum'' demeyin. Derseniz, bütün gününüz etrafınıza negatif enerji saçarak geçer.
*Otobüste yolculuk ediyorsanız kulaklığınızı takıp,sevdiğiniz bir şarkıyı dinleyin. Şüphesiz bu günün en zevkli dakikaları olacaktır.
Önünüzde yaşlı bir insan varsa,kalkıp yer verin. Ayakta durunca incileriniz dökülmez merak etmeyin. Hem hadi kalkmadınız diyelim ''Kalk yer ver lan ! Bak zaten sürekli sana bakıyor. Şimdi ''şimdiki gençlik..'' diye serzenişlerde bulunacak '' gibi düşünceler aklınızdan geçecek. Bu sizi rahatsız edecek elbette.
*Girdiğiniz ortamda mutlaka güleryüzlü olun. Asık suratla ''Günaydın'' derseniz sizi takan olmaz.
*Hocalar bir şey anlatırken sıranızda uyumayın. Eğer uyuduğunuzu görürse en kazık soruyu size soracak. Ve siz soruyu bilemeyerek sınıfa rezil olacaksınız.
*Üzüntülerinizi insanlara belli etmeyin.. Herkesin kendine göre üzüntüleri var. Ama bunları önüne gelene söylemiyor.
*Kendinize ''ben çok çirkinim lan '' derseniz, kendinizden daha fazla nefret edersiniz. Biraz narsist olmakta fayda var.
*Başkalarının sizi övmesini beklemeyin. İnsanlar kıskançtır çünkü.. Ben kıskanç değilim demeyin şimdi. Elbet bir şeyleri kıskanıyorsunuzdur. İnkar ederek kendinizi kandırmayın
*Sabahları sahilde spor yapan insanları görüp kederlenmeyin.. Elbet bir gün siz de sabah sporu yaparsınız. Açıkçası ben sabah sporlarından hoşlanmam. Bir keresinde annemle beraber yürüyeceğimiz yere otobüsle gitmiştik. Sabahın köründe otobüsün içinde spor kıyafetli insan görmeye alışık değil bizim insanımız. Hele ki sahilde yürümek varken otobüse binen spor kıyafetli insanlara hiç rastlamamışlardır. Abi ben üşümekten spor yapamam ki. Hem ben uykuya düşkün biriyim.
Uykumu almazsam pimi çekilmiş bomba gibi dolaşırım etrafta. Huysuz tarafım ağır basar..
*''Niye o beni sevmiyor'' diye söylenmeyin. Boşuna nefesinizi tüketmeyin. Onun sizi sevmesini beklerseniz daha çok bekleyeceğinize benziyor..Sevdikleriniz var sonuçta..Onların kıymetini bilin.
*Evde anneniz makarna yapmışsa,''Yine mi Makarna ! Yine mi makarna !'' diye ağlamayın. Her gün aynı yemeği yemek hoş değil evet, ama yetinmeyi bilmelisiniz.Afrikada aç olan insanları düşünün. Bir ekmek için her şeyi göze alanları.. Şükretmeyi öğrenmelisiniz.. Bugün makarna yediniz, yarın karnıyarık yersiniz belkide..
*Yolculuk ederken sakın Arabesk/Rap tarzında müzikler dinlemeyin. Sabah sabah çekilmiyor gerçekten. Metal dinleyenler de cabası..
*Bir olay anlatırken havalara girmeyin.Kendinizi yükseltmek size bir şey kazandırmaz. Sadece başkalarının antipatisini kazanmanıza neden olur.
*Test kitaplarını elinizde taşıyarak ''Okuyom ben '' havasını vermeyin. Millet sizi inek sanar. İnek insanları çoğu zaman dışlarlar.Dışlanmak kimsenin hoşuna gitmez
*Adınızın ahlaksız insan olmasını istemiyorsanız fazla küfür etmeyin. Fazla küfür etmek, insanın vurdum duymazlığını arttırır.
*Karşınızdakinin ilgisini çekmeye çalışmayın. Sizi bir şekilde izliyordur gizliden.Anormal hareketlerde bulunmak dışardan iyi görünmez.
*Matematikten Nefret etmeyin..Evet,zor bir ders. Ama zorluklar olmasa kolayın da anlamı olmazdı ki.Zorluklar aşılmak için vardır. Zorlukları şak diye aşamazsınız. Aşama aşama ilerleyin.
Matematiği sevmezseniz,o ders size işkenceye dönüşür.
*Kro ve Apaçi tiplerine bürünmüş insanlardan uzak durur. Yaşam enerjiniz bir anda söner..
*Gereksiz yere trip atmayın..Sonra size ''niye böyle trip atıyorsun sen'' diye sorduklarında diyecek birşey bulamazsınız. En geçerli yalanı söylersiniz..(Yok bir şey) O da bir işe yaramaz..
*Ara sıra sinema-tiyatroya gidin. Değişik ortamlara girmek hayatınıza renk katar
*Korku filmi izliyorsanız,korkunuzu belli etmeyin.Karşınızdaki insana rezil olursunuz.
*Evinize misafir gelmişse, yüzünüze sahte bir gülümsemeyle ''hoşgeldiniz'' demeyi ihmal etmeyin.Eğer demezseniz anneniz ikide bir tepenize dikilerek ''Kalk misafirlere hoşgeldin de..Ayıptır!'' der. Tabi bu duruma daha fazla dayanamarak içeri gidip,misafirlerle görüştükten sonra odanıza dönersiniz..
*Satanist,Eşcinsel,Tarikat mensubu gördüğünüzde sakın onlara mal mal bakıp,cin çarpmış gibi durmayın. Onlar da senin,benim gibi insan. Hümanist yaklaşmak gerek olaya.
*Yüksek sesle telefonla konuşursanız,etrafınızdan ''öff pöff '' seslerini duyabilirsiniz
*Sınavdan düşük alınca hayata küsmeyin..Hayat sınavlardan ibaret değildir..
*Her insandan bir şeyler öğrenmeye bakın..
*Özenti olmayın..Kendiniz olun.Bir şey kaybetmeyecek olan siz olursunuz
*Kendinizi geliştirin..Kendinizi geliştirmek hayatınızı daha anlamlı kılar..
*Arkadaşlarınız sizi önemsemiyorsa benim gibi kendinizi üzmeyin. Elbet bir gün bu günler geçecektir..
*Şunu da unutmayın ; Her yeni bir gün,yeni bir umut ışığıdır..Umudunuzu kirletmeyin gereksiz yere..
Bu kadar nasihat yeter herhalde..
Dediklerimin çoğunu ben de uygulamaya çalışıyorum ama bir noktada bu uygulamalarla bozuşuyorum.
Ekim ayını da gelmiş. Zaman ne çabuk geçiyor yahu. Hızlı işleyen zamanla yarışamazsınız. Yarışırsanız pili bitmiş bebek gibi olursunuz..
Kendinize iyi davranın..Bu her şeyden önemli..
Hadi kalın sağlıcakla...

You Might Also Like

0 kişi benim de tuzum olsun dedi

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Subscribe

subscibe