Deadpool sen ne güzel filmsin!

Cumartesi, Temmuz 16, 2016


   Marvel durdu durdu son bombasını patlattı. Bir süredir vizyona girmesi beklenilen yönetmenlğini Tim Miller'in yaptığı Deadpool filmi sonunda vizyona girdi. Her şeyden önce bir Marvel tutkunu olduğumu söylemeliyim. Marvel'in yaptığı hemen hemen her işte profesyonellik seziliyor. Deadpool, Dc- Marvel atışmasının meyvelerinden birisi. Bu iki güçlü oluşum arasındaki rekabet olmasaydı acaba bu kadar güzel şeyler ortaya çıkabilir miydi? Dc güzel bir şey ortaya koysa Marvel bir tık yükseğe koyuyor kendi kahramanını. Hal böyle olunca Marvel'in seveni daha çok oluyor. Ben Marvel kahramanlarını daha yakın buluyorum kendime. Dc dünyasındaki kahramanları sevenler de var tabii. Onlara da Marvel sıkıcı geliyordur eminim. Bence asıl güzel olan şey her iki taraftan da hiç sıkılmadan bir şeyler izleyebilmek.

   Deadpool filmini hafta içi sakin bir seansta izledim. İyi ki öyle yapmışım diyorum çünkü kalabalık sinema salonunda belki bu kadar çok dikkatli izleyemeyecektim. Deadpool bir anti kahraman ürünü. Diğer kahramanlardan farklı olarak biraz arsız, şakacı ve bir o kadar acımasız. Bu şakacı acımasız tavrı onun daha çok sevilmesini sağlıyor. Deadpool bence son zamanlarda gişe filmlerinin ihtiyaç duyduğu bir kan. Çünkü insanlar sürekli dünyayı kurtarma misyonu edinmiş bir süper kahraman görmekten sıkıldı. Her kahramanın derdi dünyayı kurtarmak oluyor genelde.Bu noktada Deadpool bir ayrı çizgi çiziyor kendine. Kendi dünyasını, sevgilisini, düşmanını hayatının merkezine yerleştiriyor.

   İntikam ateşiyle yanıp tutuşan Wade Wilson acımasız tavrını takınıp ezeli düşmanı olan Ajax'ı öldürmek ister. Bu yolda önüne çıkan herkesi gözünü kırpmadan öldürür. Bu aksiyon sahneleri izlerken film birdenbire gözünüzde güzelleşiyor. Bence seyirciye istediği şeyi veriyor: Aksiyon dolu dövüş sahnelerini. İnsanın şiddete olan eğilimi varoluşusundan beri var. Bu tarz filmler insanoğlunun şiddet yönünü tatmin etmeye yöneliktir. Dolasıyla Deadpool filmi bu tatmini lakıyla yerine getiriyor.

   Şiddetin dozu bana göre fazlaydı. Aksiyon filmi sonuçta şiddet elbette olmalı ama bu filmleri genelde küçük çocuklar da seyrediyor. 13-14 yaşında bir çocuğun böyle aniden beyninden kurşun yiyen adamları görmesi bana pek sağlıklı gelmiyor açıkçası. Wade Wilson'un intikam ateşi şiddet dozuna yansımış. Ben sadece küçük çocukları düşünüyorum. Yoksa film gayet güzeldi. Beyni dağılan adamlar, kılıçla ortadan ikiye ayrılanlar oldukça fazla. Bu rahatsız edici tablo bazılarının umrunda bile olmaz.

   Yalnız şu var. Bu film tam anlamıyla bir gişe filmi. Marvel filminin başarısı bence bundan kaynaklanıyor. Bol görsel efekt, çekimler, kaliteli oyunculuklar. Bütün bunların birleşimi ortaya şahane bir marvel filmi ortaya çıkarıyor. Hikayenin filmin gerisinde kalmasını pek sevemedim. Görselliği öne çıkarmaya çalışmış yönetmen. Marvel filmlerinin çoğunda bu durum var aslında. Görsel efekti ön plana koyup hikayeyi arka plana koyarak gişenin kaymağını yiyorlar

   Deadpool, Wade Wilson'un kahraman kimliği. Süper kahraman olmayı hiçbir zaman istemiyor. O sadece yanındaki insanları korumak ve para karşılığı adam pataklamayı seviyor. Ordudan ihraç edildiği için başı boş dolanıyor etrafta. Serserilik genlerinde var anlaşılan.


   Küfürlerin, esprilerin, arsızlığın havada uçuştuğu bu filmde oldukça güzel sahneler var. Esprilerin filmle uyumu oldukça yerindeydi. Yapımcılardan, X- Men'e kadar birçok konuda espri yaptı Wade Wilson. Adam çok samimi birisi. Çevresiyle çok rahat iletişim kurabiliyor. X- Menden Colossus ve Negasonic Teenage Warhead karakterlerinin katılması filme ayrı bir güzellik katmış.

   Deadpool filminde karakterin geçmişle ile şimdiki zaman arasındaki olayları anlatmasını sevdim. Olaylar yavaş çekim halinde olurken arka planda Wade Wilson geçmişinden birkaç şey anlatıyor. Bu geçmişi onun şimdiki zamanda neden düşmanıyla savaştığını anlamamıza yardımcı oluyor. Geçmiş ile şimdiki zaman arasındaki bağ oldukça iyi bir şekilde yapılmış. Hikayeye olan bağlılığın artmasınıda, hikayeyi sevilmesinde yardımcı olmuş. Geçmişteki Wade ile şimdiki zamandaki Wade arasında oldukça farklar var. Değişmeyen tek şeyi espri anlayışı.

   Filmin bir başka güzel noktası kendini eleştirdiği bölümdü. Ajax'ın Wade'e "Seni süper kahraman değil süper köle yapacağız. Boynuna bir tasma takacağız kim almak isterse ona vereceğiz." gibi bir cümle kurması aslında her şeyi özetliyor. Marvel bir bakıma bunu yapıyor bence. Karakter oluşturuyor, onları pazarlıyor ve bundan fazlasıyla para kazanıyor.. Bu noktada kendilerini eleştirmeleri benim hoşuma gitti.

   X- Men karaterlerinin filmle olan uyumu olduça yerindeydi. Colossus'un Angel ile dövüştüğü sahneler aksiyonu bir tık üste çıkardı. Teenage Warhead'in uyumursamaz asi bakışları ve birdenbire alev alması çok karizmatikti. İmrenilesi bir özel gücü vardı kızın. Deadpool'un X-Men'e katılmasını şahsen istemem açıkçası. Çünkü adam böyle gayet iyi gidiyor. Eğer katılırsa kendi özgünlüğünü yitirir gibime geliyor. Ajax ve Deadpool dövüşü ile filmin en heyecanlı kısmıydı. Bu filmin dvdsi çıksa kesin alırım. Çünkü aynı heyecanı evde izlerken de yaşamak isterim.

   Son zamanlarda mutsuz musunuz? Hafta sonu yapacak bir işiniz yok mu? O zaman toplayın tası tarağı Deadpool izlemeye gidin sinemaya. İnanın o aksiyon sahneleri insana ilaç gibi geliyor. Marvel çıtayı yükselttikçe yükseltiyor. Her yıl bir tık daha iyi filmler ortaya çıkıyor. Acaba bundan sonra hangi güzel filmle tanıştıracak bizi? Bekleyip göreceğiz. Sinemada izlemek için en ideal film kesinlikle Deadpool. Ne yapıp edip bu filmi seyredin derim.

Şimdiden keyifli seyirler!
(HAMİŞ: Dün ülkemizde yaşanan kötü olaylardan sonra uzun bir süre bir şey yazamayacağım galiba. Psikolojim alt üst oldu. Bu deadpool yazısı önceden yazdığım bir yazıydı. Yaşanan olayların üzüntüsünü hala yaşadığımı söylemek istiyorum.Umarım bir daha böyle şeylerle karşılaşmayız)

You Might Also Like

0 kişi benim de tuzum olsun dedi

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Subscribe

subscibe